
Aan het begin van de 19e eeuw ging Nederland door een roerige periode. Eerst als Bataafse Republiek, daarna als Koninkrijk Holland onder Lodewijk Napoleon, en uiteindelijk als onderdeel van het Franse keizerrijk van zijn broer Napoleon Bonaparte. In deze Franse tijd veranderde het land razendsnel, zowel bestuurlijk als maatschappelijk én militair. Overal waren Franse soldaten gelegerd. Tussen 1804 en 1808 bevond zich bij Austerlitz (gemeente Zeist) zelfs een uitgestrekt legerkamp: Camp d’Utrecht.
Archeologen Maaike Kalshoven en Sjaak Mooren (opgravingsleiders BAAC) je mee naar deze bijzondere episode uit de geschiedenis. Het kamp, dat zich drie kilometer lang uitstrekte, groeide van tentenkamp tot barakkencomplex. Tijdens opgravingen (2018 – 2021) werden duizenden sporen gevonden: van tenten tot barakken en veldkeukens tot waterputten. De vondsten geven een levendig beeld van het dagelijks leven in het kamp.
De lezing toont niet alleen hoe Camp d’Utrecht eruitzag, maar gaat ook in op wat archeologie ons leert over tijdelijke militaire nederzettingen. Wat blijft er eigenlijk bewaard in de bodem, en wat niet?
Mis deze bijzondere archeologische lezing niet en duik in een fascinerend stukje Franse tijd op Nederlandse bodem! Deze lezing wordt georganiseerd door Museum Hoge Woerd in samenwerking met de Historische Vereniging.
Datum: dinsdag 9 december 2025
Aanvang: 20.00 u (inloop vanaf 19.30 u)
Locatie: Boerderij de Hoef, Hogeweide 6, 3541 BC Utrecht
Deelname: 3 euro